Výběr ze židovských melodií přednese rodinné duo Pavla Jarodová Vondráčková a Eliana Vondráčková Jahodová
Zdarma nebo s dobrovolným vstupným bude 11. 8. zpřístupněno takřka 55 vybraných židovských památek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Návštěvníci budou mít možnost navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné nebo prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí.
Dokážete vyjmenovat deset ran egyptských? Víte, kde byli Židé v otroctví, jak dlouho putovali pouští a co se za tu dobu událo? Na všechny tyto otázky a řadu dalších najdete odpovědi na výstavě, která formou komiksu vypráví příběh pesachové Hagady. Autory výstavy jsou Pavlína Šulcová a ilustrátor a výtvarník David Kalika (Kakalík).
Koncert skupiny z Českého ráje, která se zaměřuje na volnou, neortodoxní interpretaci židovských písní ze střední a východní Evropy. Koncert se koná u příležitosti Evropských dnů židovské kultury a Úštěckého jarmarku a je připomínkou místní židovské komunity.
Zdarma nebo s dobrovolným vstupným bude 13. 8. zpřístupněno takřka 55 vybraných židovských památek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Návštěvníci budou mít možnost navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné nebo prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí
Výstava akademické malířsky, Helgy Weissové - Hoškové, zachycující život v terezínském ghettu, kde autorka strávila jako dívka tři roky. Během svého tříletého pobytu v Terezíně vytvořila více než sto kreseb jedinečné výtvarné a dokumentární hodnoty, které zachycují život v ghettu viděný očima dítěte mezi dvanáctým až čtrnáctým rokem věku .
Výstava je součástí Evropských dnů židovské kultury 2023
Skupina Nešama (Duše) vystoupí se směsí židovské lidové hudby i současných izraelských písní v úštěcké synagoze.
Vstupné 90,- Kč
Minisérie fotografických portrétů představí příběhy několika československých pilotů a mechaniků, kteří působili v izraelské armádě v době vzniku Státu Izrael a kteří se zde natrvalo usadili.
Výstava je doplněna historickými předměty, zapůjčenými muzeem E. Helda v Zákupech.
Po úspěšném koncertu v loňském roce přichází Aida Mujačič s dalšími písněmi v jazyce ladino
Koncert Jiřího a Dominiky Hoškových při příležitosti Evropského dne židovské kultury
Koncert Petera Györiho a jeho hostů
Zdarma nebo s dobrovolným vstupným bude 14. 8. 2022 zpřístupněno takřka 55 vybraných židovských památek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Návštěvníci budou mít možnost navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné nebo prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí
Výstava černobílých fotografií J. Gutha představuje detaily i nostalgické záběry ze židovských hřbitovů
Výstava provázející pomocí ilustrací, krátkých textů a občasných komiksových bublin historií Židů, kteří se usadili a žili v Čechách a na Moravě.
Židovské písně v podání Petry Ernyeiové s doprovodem kytary a kontrabasu
Zcela zdarma bude zpřístupněno více než 50 vybraných židovských památek v Čechách, na Moravě a Slezsku, a návštěvníci tak budou mít možnost navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné, nebo prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí.
Koncert Aidy Mujačič. Aida přišla studovat do Prahy z Bosny a Hercegoviny. Doma absolvovala hru na klavír na Střední hudební škole, poté pokračovala ve studiích v Rijece, nakonec v Sarajevu. Získala stipendium české vlády ke studiu hudební vědy na Univerzitě Karlově
Eva Kosáková se intenzivně věnuje výrobě šperků z různých, především recyklovaných materiálů, i kolážím z netradičních materiálů, například z motýlích křídel. Této své vášni věnuje od doby, kdy ukončila celoživotní kariéru historičky umění v Židovském muzeu. Výstava je prodloužena do 31. 10. 2021
Výstava unikátních fotografií, dokumentujících průběh renovace Tóry
Koncert a workshop bosenské zpěvačky Aidy Mujačič. Ve workshopu se účastníci naučí jednu židovskou píseň, jejíž kořeny jsou ve středověkém Španělsku.
Výstava obrazů amerického ilustrátora, nositele ceny Gratias Agit, kterou uděluje Ministerstvo zahraničí ČR za šíření povědomí o České republice a její kultuře
Výstava představuje na patnácti panelech mnohdy dosud nepublikované fotografie a další archivní materiál z návštěvy prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka do Svaté země v roce 1927.
Obrazy z textilu od izraleské umělkyně Chedvy Meroz
Třetí ročník
Dne židovských památek v ČR se uskuteční v neděli 11. srpna 2019. Zcela
zdarma bude zpřístupněno více než 50 vybraných židovských památek
v Čechách, na Moravě a Slezsku, a návštěvníci tak budou mít možnost
navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné, nebo prošly
v posledních letech nákladnou rekonstrukcí.
Židovské motivy v obrazech kunsthistoričky a malířky Evy Kosákové
Komentovaná prohlídka synagogy, rabínského domu a židovského hřbitova. Vstup zdarma
Výstava fotografií Martina Lazaroviče - ornitologa, průvodce a fotografa přírody
Synagogy a rabínské či obecní domy projektu Revitalizace židovských památek bude možno dne 12. 8. 2018 navštívit zdarma
Kytarový recitál Josefa Gulšbauera
Cyklus kreseb amerického autora, věnovaný židovským památkám, které byly rekonstruovány v letech 2010 - 2014
Výstava představuje činnost Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války, o.p.s. – instituce, která se zabývá výzkumem problematiky kulturních statků zcizených či zkonfiskovaných obětem II. světové války, jejich identifikací a otázkami navracení těchto předmětů původním vlastníkům či jejich přímým potomkům. Prostřednictvím textů a fotografií seznamuje diváka s osudy konkrétních sbírek i s osudy jejich majitelů.
V neděli 13. srpna 2017 se uskuteční první oficiální Den židovských památek. Návštěvníci budou moci navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné nebo prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí. Padesát vybraných židovských pamětihodností v Čechách, na Moravě a ve Slezsku představí bohaté kulturní dědictví židovské historie na našem území.
Ti, kdo využijí této jedinečné příležitosti, se budou moci
současně seznámit s konkrétními kroky, které židovské obce, FŽO i další
instituce na jejich záchranu dlouhodobě podnikají, i s náklady,
vynaloženými v posledních letech na jejich rekonstrukci, údržbu a provoz.
Synagogy a rabínské či obecní domy projektu Revitalizace židovských památek bude možno navštívit za snížené vstupné 10,- Kč.
Výstava fotografii Lukáše Falteiska a obrazů Máří Mikšaníkové
Zapomenuté perly – koncert souboru PRO ARTE BOHEMICA. M. Ambrosi – historické flétny, P. Žďárská cembalo. Vstupné 205 CZK
V neděli 14. srpna 2016 bude v rámci prvního Dne židovských památek v ČR otevřeno 42 vybraných židovských pamětihodností v Čechách, na Moravě a Slezsku. Návštěvníci budou moci navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné, nebo prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí.
Do Dne židovských památek je zapojeno i 15 nedávno rekonstruovaných objektů z projektu Revitalizace židovských památek 10 hvězd, které bude možné navštívit za zvýhodněné vstupné. Památky budou přístupné od 10:00-17:00. Pokud celodenní otevření není z různých důvodů možné, bude památka přístupná alespoň v části uvedeného času. Akci pořádá Židovská obec v Praze ve spolupráci se Správou budov a hřbitovů a. s. Matana, Federací židovských obcí v ČR, Židovskou obcí v Brně a Židovskou obcí v Teplicích.
Výstava svitků a maleb Simony Němcové
Fotografie Zdeňka Zrůsta. Vernisáž výstavy 2.4. v 15:00 hod.