Cílem projektu je vytvořit centrálně koordinovanou a metodicky řízenou síť deseti oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury, která budou prezentovat jedinečné kulturní dědictví České republiky. Na území sedmi krajů v následujících lokalitách vznikla oblastní centra židovské kultury: Úštěk, Jičín, Brandýs nad Labem, Plzeň, Březnice, Nová Cerekev, Polná, Boskovice, Mikulov a Krnov. Projekt je spolufinancován z prostředků EU a Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Hlavními cíli projektu Evropská cesta židovského dědictví jsou zachování, propagace a udržování živého židovského dědictví, zřízení kulturních cest, organizace cestovního ruchu a společenského rozvoje kolem těchto míst a informování Evropanů o kulturním bohatství, které do Evropy přinášejí Židé.
Projekt kulturních cest zahájila Rada Evropy v roce 1987 deklarací ze Santiaga de Compostela.
Roku 2018 mohli občané Evropy i mimo ni využívat přes 31 kulturních tras Rady Evropy, které poskytují množství volnočasových a vzdělávacích aktivit. Zahrnují celou řadu různých témat, od architektury a krajiny po náboženské vlivy, od gastronomie a nehmotného kulturního dědictví po hlavní osobnosti evropského umění, hudby a literatury.
Výstava fotografií zachycujích místa, kde stávaly židovské synagogy. Kontury těchto zaniklých staveb jsou doslova vyryty do papíru.
Minisérie fotografických portrétů představí příběhy několika československých pilotů a mechaniků, kteří působili v izraelské armádě v době vzniku Státu Izrael a kteří se zde natrvalo usadili.
Výstava je doplněna historickými předměty, zapůjčenými muzeem E. Helda v Zákupech.
Židovské hřbitovy ve Fotografiích Jaroslava Gutha
Výstava zapůjčená Národním archivem v Praze představuje soubor neobyčejné hodnoty, podávající spolehlivý obraz vnitřního rozvoje sídel a jejich topografii a dokumentující mimo jiné hospodářský a sociální stav židovského obyvatelstva v českých zemích.
Výstava Dušana Scholtze
Výstava vznikla k výročí 30 let od znovuobnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Státem Izrael.
Dokážete vyjmenovat deset ran egyptských? Víte, kde byli Židé v otroctví, jak dlouho putovali pouští a co se za tu dobu událo? Na všechny tyto otázky a řadu dalších najdete odpovědi na výstavě, která formou komiksu vypráví příběh pesachové hagady.
Přehled kulturních pořadů na červen 2023
Program koncertů, které budou probíhat v synagoze od června do září 2023. Vstupné dobrovolné.
Hosté programu: Čeněk Pavlík - housle a prof. Ivan Klánský - klavír
Skupina Nešama (Duše) vystoupí se směsí židovské lidové hudby i současných izraelských písní v úštěcké synagoze.
Vstupné 90,- Kč
Vzpomínkový koncert na astronoma Antonína Bečváře
Koncert Dominiky Weiss Hoškové a Jiřího Hoška