Zdarma nebo s dobrovolným vstupným bude 11. 8. zpřístupněno takřka 55 vybraných židovských památek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Návštěvníci budou mít možnost navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné nebo prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí.
Utrpení Židů v letech 1938–1945, završené tragédiemi ve vyhlazovacích táborech, dodnes zastiňuje skutečnost, že se českoslovenští Židé nepoddali osudu pronásledované komunity a přes stupňovaný teror se zapojili do odboje v Čechách, na Moravě i na Slovensku. Tisíce z nich se při první příležitosti staly příslušníky československé armády a se zbraní v ruce bojovaly proti nacismu a fašismu na všech frontách druhé světové války.
Utrpení Židů v letech 1938–1945, završené tragédiemi ve vyhlazovacích táborech, dodnes zastiňuje skutečnost, že se českoslovenští Židé nepoddali osudu pronásledované komunity a přes stupňovaný teror se zapojili do odboje v Čechách, na Moravě i na Slovensku. Tisíce z nich se při první příležitosti staly příslušníky československé armády a se zbraní v ruce bojovaly proti nacismu a fašismu na všech frontách druhé světové války.
Zdarma nebo s dobrovolným vstupným bude 13. 8. zpřístupněno takřka 55 vybraných židovských památek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Návštěvníci budou mít možnost navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné nebo prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí.
Koncert Dominiky Weiss Hoškové a Jiřího Hoška
Zdarma nebo s dobrovolným vstupným bude 14. 8. 2022 zpřístupněno takřka 55 vybraných židovských památek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Návštěvníci budou mít možnost navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné nebo prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí
Výstava zapůjčená Národním archivem v Praze
Písně židovských autorů v podání Petry Ernyeiové s doprovodem kytary a kontrabasu
Zcela zdarma bude zpřístupněno více než 50 vybraných židovských památek v Čechách, na Moravě a Slezsku, a návštěvníci tak budou mít možnost navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné, nebo prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí.
Výstava mimořádných záběrů české krajiny kameramana a fotografa Lubomíra Stiburka
Koncert a workshop bosenské zpěvačky Aidy Mujačič. Ve workshopu se účastníci naučí jednu židovskou píseň, jejíž kořeny jsou ve středověkém Španělsku.
Výstava, kterou připravila Středočeská vědecká knihovna v Kladně, představí 42 židovských autorů, kteří se narodili, či část svého života prožili ve Středočeském kraji a připomene jednotlivá místa v kraji.
Třetí ročník
Dne židovských památek v ČR se uskuteční v neděli 11. srpna 2019. Zcela
zdarma bude zpřístupněno více než 50 vybraných židovských památek
v Čechách, na Moravě a Slezsku, a návštěvníci tak budou mít možnost
navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné, nebo prošly
v posledních letech nákladnou rekonstrukcí.
Cyklus kreseb amerického umělce, autora knih a lékaře Marka Podwala, věnovaný židovským památkám, které byly rekonstruovány v letech 2010 - 2014. V roce 2019 byla Marku Podwalovi udělena Ministerstvem zahraničí cena Gratias Agit.
Koncert židovské hudby
Výstava fotografií Martina Lazaroviče
Výstava představuje na patnácti panelech mnohdy dosud nepublikované fotografie a další archivní materiál z návštěvy prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka do Svaté země v roce 1927.
Synagogy a rabínské či obecní domy projektu Revitalizace židovských památek bude možno dne 12. 8. 2018 navštívit zdarma
Výstava představuje činnost Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války, o.p.s. – instituce, která se zabývá výzkumem problematiky kulturních statků zcizených či zkonfiskovaných obětem II. světové války, jejich identifikací a otázkami navracení těchto předmětů původním vlastníkům či jejich přímým potomkům. Prostřednictvím textů a fotografií seznamuje diváka s osudy konkrétních sbírek i s osudy jejich majitelů.
V neděli 13. srpna 2017 se uskuteční první oficiální Den židovských památek. Návštěvníci budou moci navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné nebo prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí. Padesát vybraných židovských pamětihodností v Čechách, na Moravě a ve Slezsku představí bohaté kulturní dědictví židovské historie na našem území.
Ti, kdo využijí této jedinečné příležitosti, se budou moci
současně seznámit s konkrétními kroky, které židovské obce, FŽO i další
instituce na jejich záchranu dlouhodobě podnikají, i s náklady,
vynaloženými v posledních letech na jejich rekonstrukci, údržbu a provoz.
Synagogy a rabínské či obecní domy projektu Revitalizace židovských památek bude možno navštívit za snížené vstupné 10,- Kč.
Výstava dokumentující vztahy Československa a státu Izrael za komunismu
Koncert sólistů z pěvecké třídy Základní umělecké školy
V neděli 14. srpna 2016 bude v rámci prvního Dne židovských památek v ČR otevřeno 42 vybraných židovských pamětihodností v Čechách, na Moravě a Slezsku. Návštěvníci budou moci navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné, nebo prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí.
Do Dne židovských památek je zapojeno i 15 nedávno rekonstruovaných objektů z projektu Revitalizace židovských památek 10 hvězd, které bude možné navštívit za zvýhodněné vstupné. Památky budou přístupné od 10:00-17:00. Pokud celodenní otevření není z různých důvodů možné, bude památka přístupná alespoň v části uvedeného času. Akci pořádá Židovská obec v Praze ve spolupráci se Správou budov a hřbitovů a. s. Matana, Federací židovských obcí v ČR, Židovskou obcí v Brně a Židovskou obcí v Teplicích.